Biz Kimiz?

Şermola Performans-DestAR Tiyatro

Özgün tiyatro metinleri yazmayı ve yazılmasına olanak sağlamayı, oyunculuk ve sahneleme araştırmaları yaparak atölyeler gerçekleştirmeyi önemseyen Destar, oyun repertuarını sahnesi Şermola’da ve birçok yurtiçi ve yurtdışı turne mekanında oynamaya devam etmektedir. Yaptığı ve yapacağı deneysel çalışmalar ve üretimlerle kendine has bir “sahne dili” yaratmayı hedefleyen grup “dil ve kültür” ile ilgili duyarlılıklarının da çağdaş bir “sahne dili” olmaksızın taşınamayacağı fikrindedir ve önceliklerini bu fikre göre kurar.  
Destar, sahneleme denemeleri yapmayı ve teatral sınamalar yaşamayı önemser. Uzun vadede oyunculuk araştırmaları yapabileceği süreçler deneyimlemek için hazırlıklar yapar.
Kürtçe tiyatro alanına görünürlük kazandıracak ve politik ön yargıları ortadan kaldıracak çalışmalar yapar.  Şermola Performans diğer gruplardan farkı Kürtçe tiyatro yapmasıdır ve ayrıca bütün oyunlarında, Türkiye’de Türkçe ve İngilizce, yurtdışı turnelerinde ise gittiği ülkelerin dilinde üst yazı kullanır.

 

Hikayemiz

Destar Tiyatro, bugünkü adıyla Şermola Performans, 2008 yılının Ekim ayında Mîrza Metîn ve Berfin Zenderlioğlu’nun öncülüğünde İstanbul’da kuruldu. 2008’in Aralık ayında “Qeşmerên Apoletî” (Apoletli Soytarılar) adlı kısa oyunla ilk kez seyirci karşısına çıktı. Nisan 2009’da Destar’ın ilk tek perdelik oyunu olan “Reşê Şevê” (Karabasan) oyununu sahneye taşındı. Ocak 2010’da diyalogsuz-deneysel bir çalışma olan “Cerb” (Deney) sahnelenmeye başlandı. Şubat 2010’da Destar kendi çalışmalarını daha fazla disipline etmek, düzenli gösteriler yapmak hedefleriyle İstanbul Beyoğlu’nda “Şermola Performans” adını verdiği bir sahne açtı. Şermola Performans, Destar ekibinin ve destekçilerinin çabalarıyla kurulmuş alternatif bir performans sahnesidir. Ekim 2010’da “Palyaço’nun Maceraları” adlı çocuk oyunu sahnelenmeye başlandı. Nisan 2011’de sahnelenmeye başlayan Bûka Lekî” (Plastik Gelin) Şermola Performans’ta ya
pılan ilk oyundur. Kasım 2012’de “Dîsko 5 No’lu” sahnelenmeye başlandı. Mayıs 2012’de “Antigone2012” sahnelenmeye başlandı. Ekim 2013’de “GOR” oyunu sahnelenmeye başlandı.

EKİP

 

Mirza Metin

Kurucu 

Bu kişiyle ilgili ilginç bir gerçekten söz edilen kısa bir biyografisini ekleyin.

Berfin Zenderlioğlu

Kurucu

Bu kişiyle ilgili ilginç bir gerçekten söz edilen kısa bir biyografisini ekleyin.